PÅ DENNE SIDEN
En tredemølle hjemme skal tåle tusenvis av kilometer, få plass i en stue eller bod, og helst ikke vekke naboen under. Kravene trekker i hver sin retning: lang løpeflate og sterk motor gir vekt og størrelse, mens en kompakt mølle ofte blir for kort og for svak til løping. Prisen sier lite om hvor godt en modell løser balansen, og tallene på produktsidene er sjelden sammenlignbare.
Vi har gått gjennom ti tredemøller og gåmøller som selges i Norge, fra 4 206 til 28 459 kroner, og sammenlignet dem på motoreffekt, løpeflate, stigning, maks brukervekt, mål og garanti. Under finner du de seks vi anbefaler, hvorfor hestekreftene på esken ofte er det minst pålitelige tallet, og hva du bør sjekke før du bærer 80 kilo opp trappen.
Våre valg
- Hammer FlyRun 4.0: best i test
- Hammer FlyRun 2.0: beste budsjettvalg
- Tunturi Signature T50: best for gange med stigning
- Finnlo Endurance TFT: beste premiumvalg
- Christopeit TM750S: best for liten plass
- Hammer Walk 2.0: beste gåmølle
Tredemølle best i test 2026:
Nummer 1: Hammer FlyRun 4.0
FlyRun 4.0 gir mest tredemølle per krone i testen: lengst løpeflate under 20 000 kroner, oppgitt kontinuerlig motoreffekt og 150 kilo maks brukervekt.
Spesifikasjoner
Løpeflaten er grunnen til at FlyRun 4.0 vinner. 152 × 50 centimeter er 12 centimeter lengre enn Tunturi Signature T50, som koster rundt 5 500 kroner mer, og bare 4 centimeter kortere enn Finnlo Endurance TFT til nesten dobbel pris. Ved løping betyr lengden mest: et langt steg i høy fart trenger plass foran og bak, og på en kort flate korter du ned steget for å unngå kanten.
Motoren er oppgitt med 2,75 hestekrefter kontinuerlig effekt og 5,5 i maks. Det er høyest kontinuerlig effekt blant modellene i testen som faktisk oppgir den, også høyere enn Finnlo Endurance TFT. Toppfarten på 24 km/t dekker alle intervaller, og 12 prosent stigning holder både til bakkeintervaller og rask gange i motbakke.
Med 150 kilo maks brukervekt har FlyRun 4.0 god margin for de fleste. Prisen for størrelsen er plass og vekt: møllen er 181 centimeter lang utbrettet og veier 82 kilo. Sammenlagt tar den fortsatt 124 × 83 centimeter gulvplass, så den forsvinner ikke inn i et skap.
Møllen leveres 95 prosent ferdigmontert og kobles til Zwift og Kinomap via Bluetooth. Skjermen er en enkel LCD uten berøring, som holder når du uansett bruker nettbrett eller telefon til appene.
Fordeler
- Lengst løpeflate under 20 000 kroner, 152 × 50 cm
- Oppgir kontinuerlig motoreffekt, 2,75 HK
- 150 kg maks brukervekt
- Kobles til Zwift og Kinomap
Ulemper
- 82 kilo er tungt å flytte og bære i trapper
- Tar 124 × 83 cm gulvplass selv sammenlagt
- Enkel LCD-skjerm uten berøring
Nummer 2: Hammer FlyRun 2.0
Under 10 000 kroner er FlyRun 2.0 den eneste i testen som både oppgir kontinuerlig motoreffekt og holder 20 km/t. Til gjengjeld justerer du stigningen for hånd.
Spesifikasjoner
FlyRun 2.0 er budsjettvalget fordi den ikke kutter der det betyr mest for jogging. 2 hestekrefter kontinuerlig holder til jevn jogging, og 130 kilo maks brukervekt gir margin. Abilica Mill 2.0, som koster 820 kroner mer, oppgir 1,75 hestekrefter kontinuerlig og 110 kilo.
Kompromisset er stigningen. Den stilles manuelt i tre trinn, oppgitt som 0,9, 2,1 og 3,3 grader, som tilsvarer rundt 1,6, 3,7 og 5,8 prosent. Du må av møllen for å endre den, så bakkeintervaller er uaktuelt. Er gange i motbakke hovedtreningen din, har Abilica Mill 2.0 motorisert stigning opp til 11 prosent og fem års garanti på motoren.
Løpeflaten på 130 × 42 centimeter holder til gange og rolig jogging, men er smal ved raske intervaller. Er du over 185 centimeter eller løper fort, er FlyRun 4.0 verdt merprisen på rundt 5 300 kroner.
Med 54 kilo og et sammenlagt mål på 92 × 73 centimeter er den langt enklere å flytte enn de store modellene i testen, og den passer i en bod eller et hjørne mellom øktene.
Fordeler
- Oppgir 2 HK kontinuerlig under 10 000 kroner
- 20 km/t toppfart
- 130 kg maks brukervekt
- 54 kilo, enkel å flytte
Ulemper
- Manuell stigning i bare tre trinn
- Smal løpeflate, 42 cm
- Ingen støtte for Zwift eller Kinomap oppgitt
Nummer 3: Tunturi Signature T50
T50 går til 15 prosent stigning, mest i testen, og har en løpeflate på 140 × 50 centimeter. Det gjør den til modellen for deg som trener mest med rask gange i motbakke.
Spesifikasjoner
Gange med høy stigning har blitt en egen treningsform, blant annet kjent som 12-3-30: 12 prosent stigning i rundt 5 km/t i 30 minutter. Det gir høy puls uten støtbelastningen fra løping. De store møllene i testen når 12 prosent, men T50 er den eneste som går til 15, og det gir rom for progresjon når 12 prosent blir for lett.
Løpeflaten på 140 × 50 centimeter er bred nok, men 12 centimeter kortere enn FlyRun 4.0. Til gange spiller det ingen rolle. Ved løping i høy fart merker særlig høye løpere forskjellen.
Motoren er oppgitt til 4,5 hestekrefter, uten at Tunturi skriver om tallet er kontinuerlig eller maks effekt. Det er det høyeste tallet i testen, men det lar seg ikke sammenligne med Hammer-modellene, som oppgir begge.
Soft-Drop betyr at løpeflaten senkes kontrollert når du legger den ned, i stedet for å falle. Med 82,5 kilo er det en reell sikkerhetsdetalj, særlig med barn i huset. 19 990 kroner er rundt 5 500 kroner mer enn FlyRun 4.0, og merprisen betaler du for stigningen og den brede appstøtten.
Fordeler
- 15 % stigning, mest i testen
- 140 × 50 cm løpeflate
- Soft-Drop ved sammenlegging
- Støtter Zwift, Kinomap og Tunturi Routes
Ulemper
- Motoreffekten oppgis uten å si om den er kontinuerlig
- Rundt 5 500 kroner dyrere enn FlyRun 4.0, med kortere løpeflate
- 82,5 kilo å flytte
Nummer 4: Finnlo Endurance TFT
Endurance TFT har den største løpeflaten, den høyeste brukervekten og den eneste berøringsskjermen i testen. Motoren er derimot ikke sterkere enn i FlyRun 4.0.
Spesifikasjoner
Endurance TFT er bygget for deg som løper mye og lenge. 156 × 51 centimeter løpeflate er størst i testen, 160 kilo maks brukervekt er høyest, og åtte dempere under en 3,1 millimeter tykk løpematte er laget for å ta av for landingen.
Skjermen er en 15,1 tommers berøringsskjerm med 12 race-programmer og plass til ti brukerprofiler. Det er praktisk i en husholdning der flere trener på samme mølle.
Motoren er det overraskende punktet. Finnlo oppgir 2,5 hestekrefter kontinuerlig, mot 2,75 i FlyRun 4.0, selv om maks effekten er høyere, 6,5 mot 5,5. Det viser hvorfor maks effekt alene sier lite. Toppfart og stigning er de samme som i FlyRun 4.0.
28 459 kroner er nesten dobbelt så mye som FlyRun 4.0. Du betaler for størrelse, demping, brukervekt og skjerm. Med 103 kilo og 196 centimeter lengde utbrettet krever møllen et fast rom.
Fordeler
- Størst løpeflate i testen, 156 × 51 cm
- 160 kg maks brukervekt
- 15,1 tommers berøringsskjerm og ti brukerprofiler
- Åtte dempere og 3,1 mm løpematte
Ulemper
- Lavere kontinuerlig motoreffekt enn FlyRun 4.0
- Nesten dobbel pris av FlyRun 4.0
- 103 kilo og 196 cm lang utbrettet
Nummer 5: Christopeit TM750S
TM750S legges helt flat, til 19 centimeter, og skyves under en seng eller sofa. Den er den eneste tredemøllen med håndtak i testen som forsvinner helt mellom øktene.
Spesifikasjoner
Konstruksjonen er grunnen til at den er med. Håndtaket legges ned langs løpeflaten, og hele møllen blir 19 centimeter høy. Med 43 kilo og transporthjul ruller du den fram og tilbake uten hjelp.
Prisen for formatet er ytelse. 1,25 hestekrefter, uten oppgitt type, og 16 km/t toppfart holder til gange og rolig jogging, ikke til intervaller. Løpeflaten på 120 × 45 centimeter er den korteste blant tredemøllene med håndtak i testen, og den har ingen stigning.
Møllen leveres ferdigmontert, og den har et selvsmørende system der du fyller olje på en beholder i stedet for å løfte beltet. Det gjør vedlikeholdet enklere enn på de fleste modellene.
Til 7 595 kroner er den den rimeligste tredemøllen med håndtak i testen. Garantien er to år, men reklamasjonsretten etter forbrukerkjøpsloven gjelder i tillegg.
Fordeler
- Legges flat til 19 cm
- Leveres ferdigmontert
- Selvsmørende belte
- 130 kg maks brukervekt
Ulemper
- Ingen stigning
- 120 cm løpeflate, for kort til løping i fart
- Motoreffekten oppgis uten type
Nummer 6: Hammer Walk 2.0
Walk 2.0 er en gåmølle, ikke en tredemølle. Den går opp til 6 km/t, har ikke håndtak, og passer under et ståbord eller foran tv-en.
Spesifikasjoner
Gåmøller er laget for lav fart over lang tid, typisk ved et hevbart skrivebord. Walk 2.0 oppgir 1,25 hestekrefter kontinuerlig og 120 kilo maks brukervekt, som er mer enn Gymstick Walking oppgir til nesten dobbel pris.
Med 16 centimeter høyde og 28 kilo skyves den under sofaen. Den styres med fjernkontroll, og farten justeres i steg på 0,1 km/t.
Begrensningen er tydelig: 6 km/t er rask gange, ikke jogging, og 105 centimeter gangflate er kort for lange steg. Skal du både gå og jogge, er FlyRun 2.0 et bedre kjøp.
Hammer gir to års garanti og ti år på hovedrammen ved privat bruk, som er lengst rammegaranti blant gåmøllene vi så på.
Fordeler
- Laveste pris i testen, 4 206 kr
- Oppgir kontinuerlig motoreffekt
- 16 cm høy, passer under sofa og skrivebord
- Ti års garanti på rammen
Ulemper
- Maks 6 km/t
- Ingen håndtak
- Kort gangflate, 105 cm
Hestekrefter: kontinuerlig eller maks?
Motoreffekten er tallet produsentene fremhever mest, og det minst sammenlignbare. En tredemølle har to effekttall: kontinuerlig effekt, som motoren leverer over tid, og maks effekt, som er en kort topp.
Hammer oppgir begge. FlyRun 4.0 har 2,75 hestekrefter kontinuerlig og 5,5 i maks, altså det dobbelte. Finnlo Endurance TFT oppgir 2,5 kontinuerlig og 6,5 maks. Tunturi Signature T50 oppgir 4,5 hestekrefter og Christopeit TM750S 1,25, uten at noen av dem skriver hvilken type tallet er.

Konsekvensen er at T50 ser sterkere ut enn FlyRun 4.0 på papiret, uten at du vet om det stemmer. Sammenlign aldri maks effekt mot kontinuerlig. Vår tommelfingerregel er minst 1,5 hestekrefter kontinuerlig til gange, 2 til jogging og 2,5 eller mer hvis du skal løpe fast flere ganger i uka.
Motoren alene avgjør ikke holdbarheten. En motor som jobber nær grensen, blir varmere og slites raskere, og derfor betyr maks brukervekt og løpeflate like mye som hestekreftene.
Også vurdert, men ikke anbefalt
Tunturi Signature T40, 14 990 kr. Samme pris som FlyRun 4.0, men løpeflaten er 125 × 45 centimeter, 27 centimeter kortere, og maks brukervekt er 120 kilo mot 150. Motoren oppgis til 3,5 hestekrefter uten type.
Thor Fitness Home 7201, 15 500 kr. 1,5 hestekrefter, 125 × 42 centimeter løpeflate og 100 kilo maks brukervekt. Den koster mer enn FlyRun 4.0 og er svakere på alle tre punktene.
Gymstick Walking, 7 499 kr. En gåmølle uten oppgitt motoreffekt eller gangflate, med 100 kilo maks brukervekt og 6 km/t toppfart. Hammer Walk 2.0 oppgir alt dette til drøyt halve prisen.
Sammenligningstabell
| Modell | Utmerkelse | Motor, kontinuerlig | Løpeflate | Stigning | Maks brukervekt | Sammenleggbar |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hammer FlyRun 4.0 | Best i test | 2,75 HK | 152 × 50 cm | 0 til 12 % | 150 kg | Ja |
| Hammer FlyRun 2.0 | Beste budsjettvalg | 2,0 HK | 130 × 42 cm | Manuell, tre trinn | 130 kg | Ja |
| Tunturi Signature T50 | Gange med stigning | Ikke oppgitt (4,5 HK) | 140 × 50 cm | 0 til 15 % | 135 kg | Ja |
| Finnlo Endurance TFT | Beste premiumvalg | 2,5 HK | 156 × 51 cm | 0 til 12 % | 160 kg | Ja |
| Christopeit TM750S | Liten plass | Ikke oppgitt (1,25 HK) | 120 × 45 cm | Ingen | 130 kg | Ja, flat |
| Hammer Walk 2.0 | Beste gåmølle | 1,25 HK | 105 × 42 cm | Manuell, 0 til 2,5° | 120 kg | Nei, 16 cm høy |
Slik vurderte vi
Vi gikk gjennom tredemøllene og gåmøllene som selges hos norske forhandlere, og endte med ti modeller fra 4 206 til 28 459 kroner.
Hver modell ble vurdert på:
Motoreffekt. Vi skilte mellom kontinuerlig og maks effekt, og trakk fra der produsenten ikke oppgir hvilken type tallet er.
Løpeflate. Lengde og bredde mot bruken: gange, jogging eller løping i fart.
Stigning og fart. Motorisert eller manuell stigning, maks prosent og toppfart.
Maks brukervekt. Som indikator på hvor kraftig ramme og motor er dimensjonert.
Plass. Mål utbrettet og sammenlagt, vekt og om møllen har transporthjul.
Garanti. Hva produsenten lover utover reklamasjonsretten.
Vi har ikke målt støy, motoreffekt eller demping selv. Tekniske data er hentet fra produsentenes og forhandlernes produktsider, og der et tall mangler, skriver vi det. Rangeringen bygger på hvor mye tredemølle du får for prisen.
Kjøpsguide: hva som faktisk avgjør
Fem tall avgjør om en tredemølle passer deg: løpeflate, kontinuerlig motoreffekt, stigning, maks brukervekt og mål. Resten er tilbehør.
Løpeflate: lengden betyr mest
Til gange holder 120 centimeter. Til jogging bør løpeflaten være minst 130 centimeter, og til løping i fart 140 centimeter eller mer. Bredden bør være minst 45 centimeter, helst 50, slik at du slipper å tenke på å holde deg i midten.

Er du høy eller har lange steg, legg til 10 centimeter. Av møllene i testen er det bare FlyRun 4.0, Tunturi Signature T50 og Finnlo Endurance TFT som når 140 × 50.
Stigning: motorisert eller manuell
Motorisert stigning justeres mens du går, med en knapp på håndtaket. Manuell stigning, som på FlyRun 2.0, krever at du går av møllen. Til løping innendørs gir 1 prosent stigning omtrent samme energiforbruk som flat løping ute i vanlig løpefart, ifølge en mye sitert studie fra 1996, fordi luftmotstanden mangler på møllen.
Maks brukervekt: legg på margin
Velg en mølle med maks brukervekt minst 20 kilo over egen vekt. Ved løping er kreftene i hvert steg to til tre ganger kroppsvekten, og en mølle som jobber nær grensen, slites raskere.
Mål og vekt: mål veien inn
De store møllene i testen veier 82 til 103 kilo og er 177 til 196 centimeter lange utbrettet. Mål både gulvplassen og veien inn: dører, trapper og svinger. Sammenlagt tar selv FlyRun 4.0 fortsatt 124 × 83 centimeter. Skal møllen forsvinne helt, er en flat modell som Christopeit TM750S eller en gåmølle eneste løsning.
Støy og vibrasjoner i leilighet
Motoren er sjelden problemet. Det er stegene som forplanter seg gjennom gulvet, særlig i bygg med trebjelkelag. Legg møllen på en tykk gummimatte, unngå løping sent på kvelden, og vurder en gåmølle hvis du har naboer under. God demping skåner leddene mer enn gulvet.
Strøm og vedlikehold
Tredemøller kobles til en vanlig stikkontakt, men bør ikke dele kurs med vaskemaskin eller panelovn, og skjøteledning frarådes av de fleste produsenter. Beltet trenger silikonolje med jevne mellomrom, typisk hver tredje måned ved jevnlig bruk. Christopeit TM750S har eget smøresystem som forenkler dette.
Garanti og reklamasjon
Garantien varierer fra to år til ti år på rammen. Uavhengig av garantien har du reklamasjonsrett etter forbrukerkjøpsloven: to år, og fem år for varer som er ment å vare vesentlig lenger. En tredemølle til 15 000 kroner er etter vår vurdering en slik vare. Garantien er et tillegg til reklamasjonsretten, ikke en erstatning.
Hvilken tredemølle passer deg
Du skal løpe fast flere ganger i uka. Hammer FlyRun 4.0. Lang løpeflate, oppgitt kontinuerlig effekt og 150 kilo brukervekt.
Du skal jogge rolig og har under 10 000 kroner. Hammer FlyRun 2.0. Oppgitt 2 hestekrefter kontinuerlig og 20 km/t.
Du trener mest med gange i motbakke. Tunturi Signature T50. 15 prosent stigning, mest i testen.
Du løper langt og ofte, eller veier over 140 kilo. Finnlo Endurance TFT. Størst løpeflate og 160 kilo brukervekt.
Du har ikke plass til en mølle som står framme. Christopeit TM750S. Legges flat til 19 centimeter.
Du vil gå mens du jobber. Hammer Walk 2.0. Passer under et ståbord og koster 4 206 kroner.
Gåmølle eller tredemølle?
En gåmølle er en flat, kompakt mølle for gange opp til rundt 6 km/t, uten håndtak eller med et som legges ned. En tredemølle har håndtak, motor dimensjonert for løping og som regel stigning.
Velg gåmølle hvis målet er flere skritt i hverdagen, for eksempel ved et ståbord. Velg tredemølle hvis du vil jogge, løpe intervaller eller gå i bratt motbakke. Helsedirektoratet anbefaler voksne 150 til 300 minutter moderat fysisk aktivitet i uka, og rask gange regnes som moderat aktivitet. En gåmølle holder dermed til å nå anbefalingen, men ikke til å trene kondisjon med høy intensitet.
Vanlige feil ved kjøp
- Å sammenligne maks effekt med kontinuerlig. 4,5 hestekrefter uten type sier mindre enn 2,75 kontinuerlig.
- Å kjøpe for kort løpeflate. 120 centimeter holder til gange, ikke til løping i fart.
- Å glemme veien inn. Mål dører og trapper, ikke bare gulvet. Over 100 kilo i kartong går ikke rundt alle svinger.
- Å velge maks brukervekt lik egen vekt. Uten margin jobber motor og ramme nær grensen ved hvert steg.
- Å forvente at møllen erstatter styrketrening. Kondisjon og styrke er ulike egenskaper, og for å bygge muskler trenger du belastning med vekter eller egen kroppsvekt i tillegg.
- Å hoppe over smøringen. Et tørt belte øker friksjonen og belastningen på motoren.
Spørsmål og svar
Er tredemølle bra for å gå ned i vekt?
Ja, som en del av et kaloriunderskudd. En person på 80 kilo forbrenner rundt 300 til 400 kilokalorier på 30 minutter jogging, avhengig av farten. Vekttapet avgjøres likevel av det totale energiinntaket, som vi forklarer i bulking vs cutting. Tredemøllen gir også mer dokumentert effekt enn flere andre hjemmeapparater: forskningen på vibrasjonstrening fant ingen effekt på fettmasse, som vi går gjennom i oversikten over beste vibrasjonsplate.
Hvorfor viser klokka en annen distanse enn tredemøllen?
Innendørs har klokka ingen GPS og beregner distansen fra armbevegelser eller en fotsensor. De fleste klokker, blant annet Garmin, lar deg kalibrere etter økten ved å legge inn distansen møllen viser. Etter noen kalibrerte økter blir avviket som regel mindre.
Trenger jeg elektrolytter på lange økter på tredemølla?
Innendørs mangler vinden som kjøler deg ute, og du svetter mer ved samme fart. Under en time holder vann for de fleste. Løper du lenger, eller svetter du mye, gir natrium i drikken mer nytte, og vi har sammenlignet produktene i elektrolytter best i test.
Hvor mye strøm bruker en tredemølle?
En motor på 2 til 3 hestekrefter kontinuerlig tilsvarer rundt 1,5 til 2,2 kilowatt ved full last, men møllen trekker mindre ved vanlig jogging. En times økt bruker sjelden mer enn 1 til 2 kilowattimer, altså noen få kroner med vanlige strømpriser.
Bør jeg kjøpe brukt tredemølle?
En brukt mølle er et godt kjøp hvis du sjekker tre ting: at beltet ikke er slitt eller blankt i midten, at motoren går jevnt uten brent lukt på høy fart, og at stigningen går opp og ned uten rykk. Ved kjøp fra privatperson gjelder kjøpsloven, ikke forbrukerkjøpsloven, og varen selges ofte som den er.
Oppsummering
Hammer FlyRun 4.0 er best i test fordi den gir den lengste løpeflaten under 20 000 kroner, oppgir kontinuerlig motoreffekt på 2,75 hestekrefter og tåler 150 kilo. Til 14 449 kroner gir ingen annen modell i testen mer tredemølle for pengene.
Skal du holde deg under 10 000 kroner, er Hammer FlyRun 2.0 riktig valg, og trener du mest med gange i motbakke, er Tunturi Signature T50 med 15 prosent stigning verdt merprisen.
Det viktigste rådet handler om tallene, ikke merket. Sammenlign kontinuerlig effekt mot kontinuerlig effekt, kjøp lang nok løpeflate til den bruken du faktisk har, og mål veien inn før du bestiller.



