PÅ DENNE SIDEN
En proteinbar er enten et praktisk mellommåltid eller en sjokolade med gode intensjoner, og det er ikke alltid lett å se hvilken av delene du står med i hånden. Proteininnholdet spenner fra 12 til 20 gram per bar, kaloriene fra under 200 til godt over 260, og sukkerinnholdet fra under 2 gram til over 9. I tillegg bruker flere av de mest solgte merkene kollagen i proteinblandingen, noe som hever tallet på forsiden uten å gi deg et fullverdig protein.
Vi har testet 16 av de mest solgte proteinbarene i Norge og vurdert dem på protein per bar, sukker og søtstoff, kaloriinnhold, proteinkilde og pris per 10 gram protein. Under finner du de fem vi anbefaler, hva du bør se etter i ingredienslisten, og når en proteinbar faktisk er et fornuftig valg.
Våre valg
- Ehrmann High Protein Creatine Bar, 60 g: best i test
- Star Nutrition Soft Protein Bar, 55 g: best verdi for pengene
- Barebells Soft Protein Bar, 55 g: beste smak
- Be-kind Protein Bar, 50 g: beste med hele råvarer
- Moonvalley Organic Protein Bar: beste økologiske
Proteinbar best i test 2026:
Nummer 1: Ehrmann High Protein Creatine Bar 60 g
20 gram protein per bar er mest i testen, og prisen per gram protein er blant de laveste. Kreatinet er et tillegg du ikke skal kjøpe baren for.
Spesifikasjoner
20 gram protein i en bar på 60 gram gir en proteinandel på rundt 33 prosent, høyest i sammenligningen. Barebells ligger på 29 prosent, Be-kind på 24. Når poenget med en proteinbar er proteinet, er det tallet som avgjør.
Det praktiske utslaget er at én bar faktisk dekker en meningsfull porsjon. 20 gram protein er på nivå med en vanlig proteinshake, mens en bar på 12 gram er mer et mellommåltid med litt protein i.
12-pakningen til 379 kroner gir 31,58 kroner per bar og 1,58 kroner per 10 gram protein. Star Nutrition er billigere per gram, men leverer under 15 gram per bar, så du må spise mer for samme mengde.
Kreatinet er markedsføringen, og her er vi nødt til å være tydelige. 1,5 gram per bar er halvparten av vedlikeholdsdosen på 3 gram som EU-regelverket knytter til godkjente påstander. Spiser du én bar daglig, dekker du altså ikke kreatinbehovet, og du bør ikke droppe et eget kreatintilskudd på grunn av dette. De rene alternativene finner du i kreatin best i test. Som et lite tillegg er det greit nok, men det er ikke grunnen til å velge baren.
Produsenten oppgir sukkerinnhold per 100 gram framfor per bar i den informasjonen vi fant, og det gjør direkte sammenligning med de øvrige vanskeligere enn den burde være.
Fordeler
- Mest protein per bar i testen, 20 gram
- Høyest proteinandel, rundt 33 prosent
- 1,58 kroner per 10 gram protein er blant de laveste
- Én bar dekker en meningsfull proteinporsjon
Ulemper
- 1,5 gram kreatin er halve vedlikeholdsdosen og erstatter ikke et kreatintilskudd
- Sukkerinnholdet oppgis per 100 gram framfor per bar
- Høyeste pris per bar blant de anbefalte
Nummer 2: Star Nutrition Soft Protein Bar 55 g
1,45 kroner per 10 gram protein er lavest i testen, forutsatt at du kjøper 24-pakningen. Til gjengjeld er proteinandelen lavere enn hos testvinneren, og kollagen inngår i blandingen.
Spesifikasjoner
24 barer til 519 kroner gir 21,63 kroner per bar. Det er en tredel billigere enn Ehrmann og 28 prosent under Barebells, som er den nærmeste konkurrenten i smak og konsistens.
Proteinandelen er oppgitt til 27 prosent, altså rundt 14,9 gram per bar. Det er en fullt brukbar mengde for et mellommåltid, men du trenger halvannen bar for å matche Ehrmanns 20 gram.
Her er det du bør vite om ingredienslisten. Proteinkildene er melkeprotein, helmelkspulver, soyaprotein og kollagen. Kollagen er et ufullstendig protein som mangler aminosyren tryptofan, og det brukes i proteinbarer fordi det er billigere enn melkeprotein og bidrar til konsistensen. Det teller med i proteintallet på pakken, men det bidrar mindre til muskelproteinsyntesen enn melkeprotein gjør.
Hvor mye det betyr i praksis avhenger av hvor stor del av blandingen kollagenet utgjør, og det oppgir produsenten ikke. Spiser du baren som et snacksalternativ ved siden av et kosthold med nok protein, spiller det liten rolle. Regner du baren som en proteinkilde du faktisk støtter deg på, er det verdt å kjenne til.
Konsistensen er myk og smaken god, på nivå med Barebells. Produktet er merket uten tilsatt sukker, noe som i praksis betyr at søtningen kommer fra søtstoff og sukkeralkoholer.
Fordeler
- Lavest pris per gram protein i testen, 1,45 kroner per 10 gram
- Myk konsistens og smak på nivå med markedslederen
- 24-pakningen gir lav pris per bar
Ulemper
- Kollagen inngår i proteinblandingen uten at mengden oppgis
- Under 15 gram protein per bar, mot Ehrmanns 20
- Rabatten forutsetter at du kjøper 24 barer
Nummer 3: Barebells Soft Protein Bar 55 g
Barebells er merket folk sammenligner alle andre med, og det er fortjent. Smak og konsistens er best i testen. Innholdet har to forbehold som er verdt å kjenne til.
Spesifikasjoner
Grunnen til at Barebells dominerer hyllene er ikke næringsinnholdet, det er at baren smaker som en sjokoladebar framfor et kosttilskudd. Konsistensen er myk uten å være seig, og sjokoladetrekket er tykt nok til at det faktisk oppleves som godteri. For en vare du skal spise regelmessig, betyr det mye.
Næringsinnholdet er solid: 16 gram protein, 199 kalorier og 1,9 gram sukker per bar på 55 gram. Proteinandelen på 29,1 gram per 100 gram er nest høyest blant de anbefalte. 5,7 gram fiber er også et pluss.
Det første forbeholdet er proteinkilden. Ingredienslisten oppgir melkeproteiner og kollagenhydrolysat, og enkelte varianter har i tillegg soyaprotein. Kollagen er ufullstendig protein, og det samme forbeholdet gjelder som for Star Nutrition.
Det andre er sukkeralkoholene. Baren inneholder 18 gram karbohydrater, hvorav bare 1,9 gram er sukker. Mesteparten av resten er sukkeralkoholer, som er det som gjør det mulig å markedsføre baren som sukkerfri. De gir færre kalorier enn sukker, men de er også den vanligste årsaken til at folk får luft og løs mage av proteinbarer. Tåler du dem dårlig, er Be-kind eller Moonvalley bedre valg.
12-pakningen til 359 kroner gir 29,92 kroner per bar og 1,87 kroner per 10 gram protein. Det er 29 prosent over Star Nutrition, og du betaler for smaken.
Fordeler
- Best smak og konsistens i testen
- 1,9 gram sukker per bar
- Lavest kaloriinnhold blant de anbefalte, 199 kcal
- 5,7 gram fiber
Ulemper
- Kollagenhydrolysat i proteinblandingen, uten oppgitt mengde
- Høyt innhold av sukkeralkoholer, som gir magebesvær hos mange
- 29 prosent dyrere per gram protein enn Star Nutrition
Nummer 4: Be-kind Protein Bar 50 g
Peanøtter og mandler er de to første ingrediensene, ikke proteincrispies og sukkeralkoholer. Det gir en helt annen bar, med både fordeler og ulemper.
Spesifikasjoner
29 prosent peanøtter og 17 prosent mandler gjør dette til en nøttebar med protein framfor en proteinbar med nøttesmak. Du ser og kjenner råvarene, og konsistensen er fast og tyggbar framfor myk.
Konsekvensen er at sukkeralkoholene forsvinner. Sødmen kommer fra sukker, glukosesirup og honning. For deg som har gitt opp proteinbarer fordi magen reagerer, er det den viktigste forskjellen i hele denne testen.
Prisen er det du betaler: 9,2 gram sukker per bar mot Barebells sine 1,9, og 266 kalorier mot 199. Baren er altså mer energitett og mer sukkerholdig, selv om sukkeret i stor grad følger med nøttene og sjokoladen framfor å være tilsatt alene.
Proteininnholdet på 12 gram er lavest blant de anbefalte, og en del av det kommer fra soyaproteinisolat i crispies. Proteinandelen på 24 prosent er under de øvrige.
12-pakningen til 257 kroner gir 21,42 kroner per bar, altså nest lavest i testen, men 1,79 kroner per 10 gram protein fordi proteininnholdet er lavt.
Velg denne hvis du vil ha en bar med gjenkjennelige råvarer, eller hvis sukkeralkoholer ikke fungerer for deg. Velg noe annet hvis målet er mest mulig protein per krone eller lavest mulig kaloriinnhold.
Fordeler
- Hele nøtter som hovedingrediens, ikke proteincrispies
- Ingen sukkeralkoholer, så den tåles av flere
- Nest lavest pris per bar, 21,42 kroner
Ulemper
- Lavest protein i testen, 12 gram per bar
- 9,2 gram sukker, nesten fem ganger Barebells
- 266 kalorier, høyest blant de anbefalte
Nummer 5: Moonvalley Organic Protein Bar
Økologiske råvarer, erteprotein og dadler som base. Dette er den eneste baren i testen uten søtstoff av noe slag, og det har en tydelig konsekvens for sukkerinnholdet.
Spesifikasjoner
Ingredienslisten er kort og gjenkjennelig: rissirup, daddelmasse, erteprotein, mørk sjokolade, kakaopulver, rapsolje, kakaosmør og havsalt. Alt økologisk. Ingen søtstoff, ingen sukkeralkoholer, ingen aromaer.
Erteprotein gjør baren plantebasert, og det er den eneste i testen som er det. For deg som ikke spiser meieriprodukter, er alternativene i kategorien få, og dette er et av de få som holder god standard. Foretrekker du plantebasert protein i pulverform, se beste veganske proteinpulver.
Konsekvensen av å droppe søtstoffene er at sødmen må komme et sted fra, og her kommer den fra dadler og rissirup. Sukkerinnholdet er derfor vesentlig høyere enn hos barene som bruker sukkeralkoholer. Det er naturlig sukker fra frukt framfor tilsatt hvitt sukker, men kroppen skiller i liten grad på de to når det gjelder kalorier og blodsukker.
Det er verdt å si rett ut: dette er ikke en lavkaloribar, og den er heller ikke billigst. Enkeltbarer koster rundt 39 kroner, altså mer enn noen av de andre per stykk.
Velg denne hvis du vil ha økologisk og plantebasert, eller hvis du bevisst vil unngå søtstoff. Da får du en bar med ærlige råvarer. Vil du ha mest protein per krone, ligger den ikke i nærheten.
Fordeler
- Eneste bar i testen helt uten søtstoff og sukkeralkoholer
- Økologiske råvarer og kort ingrediensliste
- Plantebasert, med erteprotein
- Gjenkjennelige ingredienser du kan uttale
Ulemper
- Vesentlig høyere sukkerinnhold enn barene med sukkeralkoholer
- Dyrest per bar i testen
- Erteprotein har lavere proteinandel enn melkeprotein
- Ikke et lavkalorialternativ
Også testet, men ikke anbefalt
Barer under 15 gram protein til full pris. Flere produkter markedsføres som proteinbarer med 8 til 10 gram protein. Det er mindre enn et glass melk, og prisen ligger likevel på nivå med barene som gir det dobbelte.
Proteinwafler og kjeksbaserte barer. Konsistensen er trivelig, men proteinandelen er gjennomgående lav og fettinnholdet høyt. De hører hjemme i godterihyllen.
Småbarer under 30 gram. De ser billige ut per stykk, men prisen per gram protein er blant de høyeste i kategorien fordi du betaler for emballasje og sjokoladetrekk på en liten mengde innhold.
Barer der kollagen står først blant proteinkildene. Kollagen i blandingen er vanlig og i seg selv ikke diskvalifiserende. Står det før melkeproteinet i ingredienslisten, utgjør det den største andelen, og da er proteintallet på forsiden misvisende.
Sammenligningstabell
| Produkt | Utmerkelse | Protein per bar | Sukker | Kalorier | Pris per bar | Pris per 10 g protein |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ehrmann High Protein Creatine Bar, 60 g | Best i test | 20 g | Ikke oppgitt per bar | Ikke oppgitt per bar | 31,58 kr | 1,58 kr |
| Star Nutrition Soft Protein Bar, 55 g | Best verdi for pengene | Rundt 14,9 g | Uten tilsatt sukker | Ikke oppgitt | 21,63 kr | 1,45 kr |
| Barebells Soft Protein Bar, 55 g | Beste smak | 16 g | 1,9 g | 199 kcal | 29,92 kr | 1,87 kr |
| Be-kind Protein Bar, 50 g | Hele råvarer | 12 g | 9,2 g | 266 kcal | 21,42 kr | 1,79 kr |
| Moonvalley Organic Protein Bar | Beste økologiske | Erteprotein | Fra dadler og rissirup | Ikke oppgitt | Rundt 39 kr | Ikke sammenlignbar |
Slik testet vi
Vi gikk gjennom det som faktisk selges av proteinbarer i Norge, plukket ut de 16 mest solgte og mest omtalte, og vurderte dem på fem ting: protein per bar, sukker og søtstoff, kaloriinnhold, proteinkilde og pris per 10 gram protein.
Smak og konsistens prøvde vi ved romtemperatur, siden det er slik barene spises. Vi så etter om sjokoladetrekket smelter i hånden, om konsistensen blir seig etter noen tygg, og hvor tydelig ettersmaken av søtstoff er.
Proteinkilden vektla vi tyngre enn det er vanlig å gjøre i denne kategorien. Et proteintall på pakken sier lite hvis en vesentlig del kommer fra kollagen, som er ufullstendig protein. Vi noterte hvilke kilder som står i ingredienslisten og i hvilken rekkefølge.
Vi gjør ikke laboratorieanalyser. Næringsinnhold og ingredienser er hentet fra produsentenes deklarasjoner, ikke fra egne målinger.
Prisene regnet vi om til kroner per 10 gram protein. Det er den eneste måten å sammenligne en bar på 12 gram mot en på 20.
Kollagen i proteinbarer: det du bør vite
Dette er funnet vi mener er mest nyttig fra denne testen, og det gjelder flere av de mest solgte merkene.
Kollagen er protein, og det teller lovlig med i proteinmengden på pakken. Men kollagen mangler aminosyren tryptofan helt, og har en skjev profil på flere av de øvrige essensielle aminosyrene. Det betyr at det bidrar langt mindre til muskelproteinsyntesen enn melkeprotein eller soyaprotein gjør. Vil du ta kollagen som eget tilskudd, se kollagen best i test.
For produsenten er det attraktivt av to grunner. Kollagen er billigere enn myse- og melkeprotein, og det gir en seig, smidig konsistens som er vanskelig å få til med rent melkeprotein.
I denne testen fant vi kollagen i proteinblandingen hos både Barebells og Star Nutrition, altså de to mest solgte merkene i norske butikker. Ingen av dem oppgir hvor stor andel kollagenet utgjør.

Det praktiske rådet: se på rekkefølgen i ingredienslisten. Står melkeprotein før kollagen, utgjør melkeproteinet mest, og baren er et fullgodt proteinbidrag. Står kollagen først, er tallet på forsiden misvisende, og du bør velge noe annet.
Og for ordens skyld: dette gjør ikke barene dårlige. De er fortsatt et greit mellommåltid. Det betyr bare at du ikke bør regne 16 gram protein fra en slik bar som helt likeverdig med 16 gram fra en proteinshake.
Kjøpsguide: hva som faktisk avgjør
Protein per bar, ikke per 100 gram
Barene veier mellom 23 og 60 gram i denne kategorien. Et tall per 100 gram sier derfor lite om hva du faktisk får i deg.

Under 15 gram protein er baren et mellommåltid med litt protein. 20 gram er på nivå med en proteinshake.
Pris per 10 gram protein
I denne testen spente prisen fra 1,45 til 1,87 kroner per 10 gram protein blant de anbefalte, og flere av produktene vi vraket lå vesentlig høyere.
Regn slik: del prisen per bar på proteinmengden, og gang med 10.
Sukkeralkoholer er prisen for sukkerfritt
En bar med 18 gram karbohydrater og 1,9 gram sukker har rundt 16 gram som er noe annet, og det er som regel sukkeralkoholer som maltitol og sorbitol.
De gir færre kalorier enn sukker og påvirker blodsukkeret mindre, men de brytes ned i tykktarmen og er den vanligste grunnen til luft, oppblåsthet og løs mage etter proteinbarer. Reagerer du, er det dette du reagerer på, ikke proteinet.
Kalorier mot protein
En bar på 266 kalorier med 12 gram protein er et måltid. En på 199 kalorier med 16 gram protein er et mellommåltid. Begge deler kan være riktig, men du bør vite hvilken du spiser.
Proteinkilden
Melkeprotein, myseprotein, kasein og soyaprotein er fullverdige, og det er de samme kildene du finner i proteinpulver best i test. Kollagen er det ikke. Se rekkefølgen i ingredienslisten.
Når er en proteinbar et fornuftig valg
På farten, når alternativet er ingenting. En bar i sekken er bedre enn å hoppe over et måltid, og langt bedre enn en vanlig sjokolade.
Etter trening når du ikke kommer til mat. 15 til 20 gram protein dekker behovet rett etter økten godt nok til at du kan vente med måltidet.
På reise. Barer tåler å ligge i en bag og krever verken shaker eller kjøleskap.
Som erstatning for godteri. Dette er kanskje den mest reelle nytten. En proteinbar med 199 kalorier og 16 gram protein er et bedre valg enn en sjokolade med samme kaloriinnhold og nesten ingen protein.
Ikke som fast måltidserstatning. Barene mangler grønnsaker, de fleste mikronæringsstoffene og fiberen du får fra vanlig mat. Som daglig lunsj er de et dårlig bytte.
Vanlige feil ved kjøp
- Å lese proteinandel per 100 gram. En bar på 23 gram med 30 prosent protein gir 7 gram. Regn per bar.
- Å tro at sukkerfritt betyr lavkalori. Sukkeralkoholer gir færre kalorier enn sukker, men fettet i sjokoladetrekket står for mesteparten av energien uansett.
- Å overse kollagen i ingredienslisten. Proteintallet er lovlig, men bidraget til muskelbygging er svakere.
- Å kjøpe enkeltbarer. Prisen per bar faller med 25 til 30 prosent i flerpakninger. Enkeltbarer i kiosk koster ofte det dobbelte.
- Å spise dem fordi de er sunne. De er praktiske. Det er en annen egenskap.
Spørsmål og svar
Hvor mange proteinbarer kan man spise om dagen?
Det finnes ingen øvre grense av sikkerhetsmessige grunner, men to barer daglig gir 400 til 500 kalorier og en god del sukkeralkoholer. De fleste tåler én uten problemer. Spiser du flere, er det som regel magen som setter grensen før noe annet gjør det.
Er proteinbarer bra for vektnedgang?
De kan hjelpe hvis de erstatter noe med flere kalorier, for eksempel godteri eller bakverk. De bidrar ikke i seg selv til vektnedgang, og en bar på 266 kalorier spist i tillegg til et normalt kosthold trekker i motsatt retning.
Hvorfor får jeg vondt i magen av proteinbarer?
Nesten alltid på grunn av sukkeralkoholene, ikke proteinet. Maltitol og sorbitol brytes ned i tykktarmen og gir gass og løs mage hos mange. Bytt til en bar uten sukkeralkoholer, for eksempel en nøttebasert, og se om problemet forsvinner.
Kan jeg lage proteinbarer selv?
Ja, og det blir billigere. Dadler, nøtter, havregryn og proteinpulver i en foodprosessor, presset i en form og satt kaldt, gir en bar som ligner Moonvalley i profil. Du får ikke den myke konsistensen de industrielle barene har, siden den krever sukkeralkoholer og emulgatorer.
Holder proteinbarer seg i varmen?
Sjokoladetrekket smelter over rundt 30 grader, og de myke barene blir klissete i en varm bil eller sekk. Nøttebaserte barer tåler varme bedre, siden de har fastere konsistens og mindre trekk.
Oppsummering
Ehrmann High Protein Creatine Bar er best i test fordi den gir 20 gram protein per bar, mest i testen, til 1,58 kroner per 10 gram protein. Kreatinet på 1,5 gram er halve vedlikeholdsdosen og bør ikke være grunnen til at du velger den. Star Nutrition er billigst per gram protein hvis du kjøper 24-pakningen, og Barebells smaker best, men begge bruker kollagen i proteinblandingen.
Det viktigste å ta med seg er todelt. Regn protein per bar framfor per 100 gram, siden vektene varierer fra 23 til 60 gram. Og les rekkefølgen i ingredienslisten: står kollagen før melkeproteinet, er tallet på forsiden misvisende.
Kilder
- Ernærings- og helsepåstander, Mattilsynet
- Nordic Nutrition Recommendations 2023, Nordisk ministerråd
- Kommisjonsforordning (EU) nr. 432/2012 om godkjente helsepåstander, EU-kommisjonen



